Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille pÄ Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdÄ Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
White Paradise poster
🔍
Nyhetsbrev_ny
Bli ZitavÀn
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2023
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
i morgon
Zita
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille pÄ Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdÄ Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
Fler dagar...
White Paradise poster
◀ BLÄDDRA ▶
White Paradise
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
Franska tisdagar
En film av Guillaume Renusson
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
Les Survivants
Kanada
2022
9 okt 2023
93 min
Action, Drama, Thriller
FrÄn 15 Är
Njutafilms
Franska, Italienska
Svenska

Samuel är en änkling som i sitt sorgearbete tagit tillflykt till en isolerad stuga i de italienska alperna. En kväll får han oväntat besök. Chehreh är en kvinna från Afghanistan som vill ta sig över gränsen till Frankrike och där skapa sig ett nytt liv. Trots att han är skeptisk i början bestämmer sig Samuel för att hjälpa Chehreh. Det blir en strapatsrik färd genom bergen. Kampen står mot hårda väderförhållanden samt lokalbefolkningens kalla och våldsamma hjärtan.

Medverkande: Denis MĂ©nochet, Zar Amir Ebrahimi, och Victoire Du Bois.
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
Distributör
SprÄk
Textning
Les Survivants
Kanada
2022
9 okt 2023
93 min
Action, Drama, Thriller
FrÄn 15 Är
Njutafilms
Franska, Italienska
Svenska

9 lör dec
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
10 sön dec
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille pÄ Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdÄ Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
11 mÄn dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Klassiker pÄ Zita: Livet Àr underbart (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:15 Reality (Zita 2)
20:30 Scrapper (Zita 1)
20:45 Syndabocken (Zita 3)
12 tis dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Coma (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
19:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
13 ons dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Ny Italiensk Film: Brado (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:10 Maestro (Zita 1)
20:20 Scrapper (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
14 tors dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina Sista visning! (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:45 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
18:30 Films with English subtitles: Höstlöv som faller (Zita 1)
20:15 Maestro (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
20:45 Scrapper (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ