Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Families (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 1)
20:15 ORCA Premiär! (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Welcome to Chechnya poster
ūüĒć
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Families (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 1)
20:15 ORCA Premiär! (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Welcome to Chechnya poster
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Welcome to Chechnya
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Kort spelvecka
En film av David France
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
USA
2020
28 aug 2020
107 min
Dokumentär
Nonstop Entertainment
Ryska, Tjetjenska, EngelskaRyska, Tjetjenska...ūüĒć
Svenska

"I Tjetjenien finns inga homosexuella." 
Det har tyranniske ledaren Ramzan Kadyrov bestämt. Och om de finns så ska de bort. Men självklart finns de. Welcome to Chechnya följer en aktivistgrupp som riskerar livet för att rädda HBTQ-personer drabbade av förföljelse från de tjetjenska auktoriteterna - såväl som av sina egna familjer. Målet är att få ett slut på förföljelsen, men också att överleva.

Filmen har vunnit flertals priser vid Berlinals Filmfestival och Sundance Film Festival, och är regisserad av David France som tidigare oscarsnominerats för How to Survive a Plague.

Medverkande: Olga Baranova, David Isteev, och Maxim Lapunov.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Distributör
Språk
Textning
USA
2020
28 aug 2020
107 min
Dokumentär
Nonstop Entertainment
Ryska, Tjetjenska, EngelskaRyska, Tjetjenska...ūüĒć
Svenska

idag
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
i morgon
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Families (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 1)
20:15 ORCA Premiär! (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
31 lör okt
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:00 Rex Animation Festival: Rex for kids 1 (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 3)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
14:15 Inland (Zita 1)
15:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Connections (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Meditations (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:45 Adam (Zita 3)
21:00 On the Rocks (Zita 1)
1 sön nov
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:00 Rex Animation Festival: Rex for kids 2 (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 3)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
14:15 Inland Sista visning! (Zita 1)
15:00 Rex Animation Festival: Connections (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Meditations (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Families (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: Student Award (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:45 Adam (Zita 3)
2 mån nov
13:30 The trial of the Chicago 7 Sista visning! (Zita 3)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Bitter Love (Zita 3)
16:15 ORCA (Zita 2)
16:30 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 3)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: A Clockwork Orange (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
21:00 On the Rocks (Zita 1)
3 tis nov
14:00 On the Rocks (Zita 1)
14:15 De Gaulle (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 ORCA (Zita 2)
16:30 Bitter Love (Zita 3)
18:00 For Somebody Else Förhandsvisning & besök! (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
4 ons nov
14:15 De Gaulle (Zita 3)
15:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:30 Bitter Love (Zita 3)
16:30 Summerland (Zita 1)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Utflykt (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
5 tors nov
13:45 De Gaulle (Zita 3)
16:00 Bitter Love (Zita 3)
16:30 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 3)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: Stålsystrar (Zita 1)
20:00 Kenta Lever (Zita 3)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 IDIOT PRAYER: Nick Cave Alone at Alexandra Palace Specialvisning! (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé