Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Families (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 1)
20:15 ORCA Premiär! (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nu
Shirley  poster
ūüĒć
stotta
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
NyFinskFilm
kortfilm hösten 2020
Bli Zitavän
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Biokällan - din biograf i Märsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att köpa biljetter
idag
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Families (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 1)
20:15 ORCA Premiär! (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
Shirley  poster
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Shirley
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Josephine Decker
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Distributör
Språk
Textning
USA
2020
11 sept 2020
107 min
Nonstop Entertainment
Engelska
Svenska

Skräckförfattaren Shirley Jackson bor i ett stort hus i en liten amerikansk stad. Hennes make som är collegeprofessor bjuder en av sina protegéer och hans flickvän att flytta in hos dem. Men vad som skulle blivit en intellektuell och kreativ samvaro förvrängs snart till ett socialt spel, misstänkt likt de psykologiska thrillers Shirley är berömd för. En porträttlik Elisabeth Moss gör briljant huvudrollen baserad på den verkliga 50-talsförfattarinnan

Medverkande: Elisabeth Moss, Logan Lerman, och Michael Stuhlbarg.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Distributör
Språk
Textning
USA
2020
11 sept 2020
107 min
Nonstop Entertainment
Engelska
Svenska

idag
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 Bitter Love (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Min Dotter Gloria (Zita 2)
15:45 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Adam (Zita 2)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:20 Inland (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: kortfilmspaket: Warped worlds (Zita 1)
20:15 Kenta Lever (Zita 3)
20:30 On the Rocks (Zita 2)
i morgon
12:00 Höstlovsbio: Nelly Rapp (Zita 1)
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:30 The trial of the Chicago 7 (Zita 3)
13:45 De Gaulle (Zita 1)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Families (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Inland (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 1)
20:15 ORCA Premiär! (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
31 lör okt
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Höstlovsbio: Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:00 Rex Animation Festival: Rex for kids 1 (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 3)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
14:15 Inland (Zita 1)
15:00 Rex Animation Festival: Perspectives (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Complications (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Connections (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
19:30 Rex Animation Festival: Meditations (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:45 Adam (Zita 3)
21:00 On the Rocks (Zita 1)
1 sön nov
12:15 Höstlovsbio: Sagan om björnarna som erövrade Sicilien (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 3)
13:00 Rex Animation Festival: Rex for kids 2 (Zita 1)
13:30 Barnens Bio : Shoooms otroliga resa (Zita 3)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
14:15 Inland Sista visning! (Zita 1)
15:00 Rex Animation Festival: Connections (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 Bitter Love (Zita 2)
16:30 Rex Animation Festival: Meditations (Zita 3)
18:00 Rex Animation Festival: Families (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
20:00 Rex Animation Festival: Student Award (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:45 Adam (Zita 3)
2 mån nov
13:30 The trial of the Chicago 7 Sista visning! (Zita 3)
14:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:00 Bitter Love (Zita 3)
16:15 ORCA (Zita 2)
16:30 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 3)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Klassiker på Zita: A Clockwork Orange (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
21:00 On the Rocks (Zita 1)
3 tis nov
14:00 On the Rocks (Zita 1)
14:15 De Gaulle (Zita 3)
16:00 Summerland (Zita 1)
16:15 ORCA (Zita 2)
16:30 Bitter Love (Zita 3)
18:00 For Somebody Else Förhandsvisning & besök! (Zita 1)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
20:45 On the Rocks (Zita 1)
4 ons nov
14:15 De Gaulle (Zita 3)
15:00 Idomeni + Förfilm! (Zita 2)
16:30 Bitter Love (Zita 3)
16:30 Summerland (Zita 1)
18:30 De Gaulle (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Utflykt (Zita 1)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 Adam (Zita 3)
5 tors nov
13:45 De Gaulle (Zita 3)
16:00 Bitter Love (Zita 3)
16:30 Summerland (Zita 1)
18:00 De Gaulle (Zita 3)
18:15 Los Lobos (Zita 2)
18:30 Ny Finsk Film: Stålsystrar (Zita 1)
20:00 Kenta Lever (Zita 3)
20:15 ORCA (Zita 2)
20:30 IDIOT PRAYER: Nick Cave Alone at Alexandra Palace Specialvisning! (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08‚Äď23 20 20 | kassan@zita.se
‚¨ÜÔłé