Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Syndabocken (Zita 3)
14:15 Amina (Zita 2)
14:30 Scrapper (Zita 1)
16:30 Kalla mig Lucia (Zita 1)
18:15 How to have sex (Zita 3)
19:30 Novellafilm 3x3 Film & Samtal! (Zita 1)
20:00 Scrapper (Zita 2)
20:15 Slow Sista visning! (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 Scrapper (Zita 1)
14:00 Syndabocken (Zita 3)
15:45 Kalla mig Lucia (Zita 1)
16:15 Juha (Zita 3)
18:00 Mannen utan minne (Zita 2)
18:15 How to have sex (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Leila (Zita 1)
20:00 Höstlöv som faller (Zita 2)
20:15 Scrapper (Zita 3)
Fler dagar...
Biljetter2
Visas nuTider & Biljetter
Black Stone poster
🔍
Nyhetsbrev_ny
Bli ZitavÀn
50 Ă„r
Opera
Franska Tisdagar_ny
Ny Finsk Film
English Subtitles
svensk kortfilm 2023
Klassiker pÄ Zita
Barnens Bio
mÄnadens dokumentÀr
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
14:00 Syndabocken (Zita 3)
14:15 Amina (Zita 2)
14:30 Scrapper (Zita 1)
16:30 Kalla mig Lucia (Zita 1)
18:15 How to have sex (Zita 3)
19:30 Novellafilm 3x3 Film & Samtal! (Zita 1)
20:00 Scrapper (Zita 2)
20:15 Slow Sista visning! (Zita 3)
i morgon
Zita
13:45 Scrapper (Zita 1)
14:00 Syndabocken (Zita 3)
15:45 Kalla mig Lucia (Zita 1)
16:15 Juha (Zita 3)
18:00 Mannen utan minne (Zita 2)
18:15 How to have sex (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Leila (Zita 1)
20:00 Höstlöv som faller (Zita 2)
20:15 Scrapper (Zita 3)
Fler dagar...
Black Stone poster
Black Stone
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
Grekiska Söndagar
En film av Spiros Jacovides
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
Producent
Manus
SprÄk
Textning
Grekland
2022
1 jan 2023
90 min
DokumentÀr
Folkets Bio Stockholm
Maria Kontogianni
Ziad Semaan, Spiros Jacovides
Grekiska
Engelska

En dokumentärfilmsduo stöter av en slump på Haroula. Hon är en desperat och överbeskyddande grekisk mamma som söker efter sin försvunna son, Panos. Men när Panos anklagas för bedrägeri beger sig Haroula ut tillsammans med sin andre son, som är rörelsehindrad, och en taxichaufför för att hämta hem Panos. Även om det betyder att hon upptäcker vem hennes son Panos egentligen är.

Kortfilmen Airhostess - 737 av Thanasis Neofotistos visas innan filmen. Kortfilmen är 15 min lång.

Medverkande: Eleni Kokkidou, Julio Katsis, och Kevin Zans Ansong.
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
Producent
Manus
SprÄk
Textning
Grekland
2022
1 jan 2023
90 min
DokumentÀr
Folkets Bio Stockholm
Maria Kontogianni
Ziad Semaan, Spiros Jacovides
Grekiska
Engelska

5 tis dec
14:00 Syndabocken (Zita 3)
14:15 Amina (Zita 2)
14:30 Scrapper (Zita 1)
16:30 Kalla mig Lucia (Zita 1)
18:15 How to have sex (Zita 3)
19:30 Novellafilm 3x3 Film & Samtal! (Zita 1)
20:00 Scrapper (Zita 2)
20:15 Slow Sista visning! (Zita 3)
6 ons dec
13:45 Scrapper (Zita 1)
14:00 Syndabocken (Zita 3)
15:45 Kalla mig Lucia (Zita 1)
16:15 Juha (Zita 3)
18:00 Mannen utan minne (Zita 2)
18:15 How to have sex (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Leila (Zita 1)
20:00 Höstlöv som faller (Zita 2)
20:15 Scrapper (Zita 3)
7 tors dec
14:00 Syndabocken (Zita 3)
14:15 How to have sex (Zita 2)
15:00 Scrapper (Zita 1)
16:00 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
16:15 Höstlöv som faller (Zita 2)
17:00 Amina (Zita 1)
18:00 Scrapper (Zita 3)
19:00 Kautokeino-upproret Specialvisning! (Zita 1)
20:00 Kalla mig Lucia (Zita 3)
20:45 Amina (Zita 2)
8 fre dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 En sommar PremiÀr! (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
15:30 Maestro PremiÀr! (Zita 1)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 1)
18:15 Puss hejdÄ PremiÀr! (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Reality PremiÀr! (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
9 lör dec
12:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
14:00 En sommar (Zita 3)
14:15 Nille pÄ Ringsö (Zita 2)
16:00 Amina (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:15 Puss hejdÄ (Zita 2)
18:30 Höstlöv som faller (Zita 3)
18:45 Metropolitan pÄ Zita: Florencia en el amazonas (Zita 1)
20:00 Maestro (Zita 2)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
10 sön dec
12:30 Barnens Bio : Knyckertz & snutjakten (Zita 2)
12:45 Barnens Bio : Gruffalon och Kvastresan (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Nelly Rapp - Dödens spegel (Zita 3)
14:00 Scrapper (Zita 1)
14:15 Nille pÄ Ringsö Sista visning! (Zita 2)
15:45 Amina (Zita 2)
16:00 Puss hejdÄ Film & Samtal (Zita 1)
17:45 En sommar (Zita 3)
18:00 Scrapper (Zita 2)
18:15 Höstlöv som faller (Zita 1)
19:45 Reality (Zita 2)
20:00 Maestro (Zita 1)
20:15 Syndabocken (Zita 3)
11 mÄn dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Klassiker pÄ Zita: Livet Àr underbart (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:15 Reality (Zita 2)
20:30 Scrapper (Zita 1)
20:45 Syndabocken (Zita 3)
12 tis dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
18:00 Franska Tisdagar: Coma (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
19:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
13 ons dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:30 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:00 Ny Italiensk Film: Brado (Zita 1)
18:30 En sommar (Zita 3)
20:10 Maestro (Zita 1)
20:20 Scrapper (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
14 tors dec
13:45 Höstlöv som faller (Zita 1)
14:00 Amina Sista visning! (Zita 2)
14:15 En sommar (Zita 3)
15:45 Maestro (Zita 1)
16:00 MÄnadens dokumentÀr: Puss hejdÄ (Zita 2)
16:15 Somliga gÄr med trasiga skor (Zita 3)
17:45 Kalla mig Lucia (Zita 2)
18:30 En sommar (Zita 3)
18:30 Films with English subtitles: Höstlöv som faller (Zita 1)
20:15 Maestro (Zita 2)
20:30 Syndabocken (Zita 3)
20:45 Scrapper (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | kassan@zita.se
âŹ†ïžŽ