Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 Les Miserables (Zita 3)
14:00 The Farewell (Zita 2)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
16:00 Jojo Rabbit (Zita 2)
18:00 Visegrad 4 Film Week: Amnestie Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 The Farewell (Zita 2)
20:15 Marriage Story (Zita 2)
20:30 Jag och min bror (Zita 1)
i morgon
Zita
13:30 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
16:15 The Farewell (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Film Week: Captives Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 Unga Kvinnor (Zita 2)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:00 Parasit (Zita 1)
20:45 Jag och min bror (Zita 2)
Fler dagar...
Biljetter
Visas nu
And then we Danced poster
🔍
Nyhetsbrev_ny
Pedagoger_ny
Barnens Bio
Opera
NyFinskFilm
mÄnadens dokumentÀr
Bli ZitavÀn
Bongo Bar _ Ny
Kulturkompis ny
BiokÀllan - din biograf i MÀrsta
Folkets Bio
Biljetter_svart
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att köpa biljetter
idag
Zita
13:30 Les Miserables (Zita 3)
14:00 The Farewell (Zita 2)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
16:00 Jojo Rabbit (Zita 2)
18:00 Visegrad 4 Film Week: Amnestie Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 The Farewell (Zita 2)
20:15 Marriage Story (Zita 2)
20:30 Jag och min bror (Zita 1)
i morgon
Zita
13:30 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
16:15 The Farewell (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Film Week: Captives Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 Unga Kvinnor (Zita 2)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:00 Parasit (Zita 1)
20:45 Jag och min bror (Zita 2)
Fler dagar...
Facebook
Instagram
And then we Danced poster
◀ BLÄDDRA ▶
And then we Danced
▶  Se tider och köp
En film av Levan Akin
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
SprÄk
Textning
And then we danced
Georgien, Sverige
2019
13 sept 2019
105 min
Drama
TriArt
Georgiska
Svenska

Den 22/10 kan ni ANALYSERA MERA då vi får besök av psykologerna Gunilla Sallander och Anders Carlberg som samtalar om filmen efter visningen. 

Merab dansar sedan barnsben i det georgiska nationalkompaniet med sin partner Mary och drömmer om en plats i huvudkompaniet. Hans tillvaro vänds upp och ner när den karismatiske Irakli en dag ansluter till kompaniet och blir hans största rival, men även hans största åtrå.

Nu står Merab inför valet om han ska följa sitt hjärta och bryta sig loss från den konservativa miljö han befinner sig i och därmed riskera att förlora allt han har kämpat för.

 

Levan Akins And then we Danced tävlade i år i sidosektionen ”Quinzaine des realisateurs” på årets Cannesfestival och mottogs med fina recensioner från kritikerkåren. 

Medverkande: Levan Gelbakhiani, och Bachi Valishvili.
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
Distributör
SprÄk
Textning
And then we danced
Georgien, Sverige
2019
13 sept 2019
105 min
Drama
TriArt
Georgiska
Svenska
Biljetter

idag
13:30 Les Miserables (Zita 3)
14:00 The Farewell (Zita 2)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
16:00 Jojo Rabbit (Zita 2)
18:00 Visegrad 4 Film Week: Amnestie Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 The Farewell (Zita 2)
20:15 Marriage Story (Zita 2)
20:30 Jag och min bror (Zita 1)
i morgon
13:30 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
16:15 The Farewell (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Visegrad 4 Film Week: Captives Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 Unga Kvinnor (Zita 2)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:00 Parasit (Zita 1)
20:45 Jag och min bror (Zita 2)
25 lör jan
11:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 2)
12:00 Barnens Bio : Frost 2 (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator (Zita 3)
13:30 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
16:15 The Farewell (Zita 2)
18:00 Visegrad 4 Film Week: 80 milionów Gratis intrÀde! (Zita 1)
18:15 Unga Kvinnor (Zita 2)
20:00 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:15 Parasit (Zita 1)
20:45 And then we Danced (Zita 2)
26 sön jan
11:45 Barnens Bio : Min granne Totoro (Zita 2)
12:00 Barnens Bio : Frost 2 (Zita 1)
12:30 Barnens Bio : Arne Alligator (Zita 3)
13:30 So Long, My Son GrÀnslös Film (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
17:00 Unga Kvinnor (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Jag och min bror (Zita 1)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:00 The Farewell (Zita 2)
20:15 Parasit (Zita 1)
27 mÄn jan
13:30 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
16:15 The Farewell (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Klassiker pÄ Zita: Det ljuva livet (Zita 1)
18:15 Unga Kvinnor (Zita 2)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:45 Jag och min bror (Zita 2)
21:15 Parasit (Zita 1)
28 tis jan
13:15 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
16:00 The Farewell (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Run and Become (Zita 2)
18:15 Jag och min bror (Zita 1)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:30 Parasit (Zita 1)
20:45 And then we Danced (Zita 2)
29 ons jan
13:30 Marriage Story (Zita 2)
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
16:15 The Farewell (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:00 Novellafilm 3x3 (Zita 1)
18:15 Unga Kvinnor (Zita 2)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:45 Jag och min bror (Zita 2)
21:00 Parasit (Zita 1)
30 tors jan
13:45 Les Miserables (Zita 3)
14:00 Barnens Bio : Pelle Svanslös (Zita 1)
14:15 Marriage Story (Zita 2)
15:30 Jag och min bror (Zita 1)
15:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Zita 3)
17:30 Unga Kvinnor (Zita 2)
17:45 Andernas drömmar (Zita 3)
18:30 Alnında Kılıç Yarası - ARMENAK - Orhan Bakır (Zita 1)
19:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Zita 3)
20:00 Les Miserables English subtitles! (Zita 2)
20:15 Jag och min bror (Zita 1)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se

Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
âŹ†ïžŽ