Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land Sista visningen! (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
15:45 Parning (Zita 3)
16:45 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
17:50 Kungen av Atlantis (Zita 3)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Claire Darling (Zita 1)
20:15 Mellan raderna (Zita 1)
20:30 Stupid Young Heart (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage Premiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on Premiär! (Zita 3)
20:10 Arctic Premiär! (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل Premiär! (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Franska Tisdagar
FIS
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land Sista visningen! (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
15:45 Parning (Zita 3)
16:45 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
17:50 Kungen av Atlantis (Zita 3)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Claire Darling (Zita 1)
20:15 Mellan raderna (Zita 1)
20:30 Stupid Young Heart (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage Premiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on Premiär! (Zita 3)
20:10 Arctic Premiär! (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل Premiär! (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Svansjön
För närvarande är inga visningar av denna opera planerade.
PARISOPERAN PÅ ZITA LIVE!
Av Piotr Ilyitch Tchaikovski
Dirigent
Libretto
Scenografi
Kostym
Ljussättning
Koreograf
Land
Produktionsår
Beräknad längd
 
Regi
Språk
Textning
Valery Ovsyanikov
Vladimir Begichev, Vassili GeltserVladimir Begichev...🔍
Ezio Frigerio
Franca Squarciapino
Vinicio Cheli
Rudolf Noureev efter Marius Petipa, Lev Ivanov...🔍
Frankrike
2019
175 min
(visas med paus)
Rudolf Nureyev
Franska
Engelska

 

Föreställningen introduceras kl. 19.00 av Inger Mattsson alternativt Eric Sjöström med föreställningsstart 19.30.

I uppsättningen av Svansjön tog Tchaikovsky upp den legendariska fåglens legend för att skapa en av de vackraste musikerna som någonsin har skrivits inom ballett. Koreograferna Marius Petipa och Lev Ivanov lämnade sitt avtryck på denna berättelse om omöjlig kärlek mellan en jordisk prins och en fågelprinsessa och omformade myten av dagens kända svan-dansaren som den ultimata ballerinan. När Rudolf Nureyev skapade sin version av Svansjön för Parisopera-balletten 1984 valde han att ge den en mer freudiansk dimension som upplyste Tchaikovskijs poetiska dröm genom en känsla av djup hopplöshet.

 


In Swan Lake, Tchaikovsky took up the legend of the immaculate bird to create some of the most beautiful music ever written for ballet. The choreographers Marius Petipa and Lev Ivanov left their distinguished mark on this story of an impossible love between an earthly prince and a bird‑princess, refashioning the myth of the swan‑dancer, the ultimate ballerina. When creating his version for the Paris Opera Ballet in 1984, Rudolf Nureyev chose to give it a Freudian dimension, illuminating Tchaikovsky’s poetic dream through a sense of profound hopelessness.

Medverkande: Amandine Albisson, Léonore Baulac, och Valentine Colasante.
Dirigent
Libretto
Scenografi
Kostym
Ljussättning
Koreograf
Land
Produktionsår
Beräknad längd
 
Regi
Språk
Textning
Valery Ovsyanikov
Vladimir Begichev, Vassili GeltserVladimir Begichev...🔍
Ezio Frigerio
Franca Squarciapino
Vinicio Cheli
Rudolf Noureev efter Marius Petipa, Lev Ivanov...🔍
Frankrike
2019
175 min
(visas med paus)
Rudolf Nureyev
Franska
Engelska
Köp

idag
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land Sista visningen! (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
15:45 Parning (Zita 3)
16:45 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
17:50 Kungen av Atlantis (Zita 3)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Claire Darling (Zita 1)
20:15 Mellan raderna (Zita 1)
20:30 Stupid Young Heart (Zita 2)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage Premiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on Premiär! (Zita 3)
20:10 Arctic Premiär! (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل Premiär! (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
20 lör april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
21 sön april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
22 mån april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
23 tis april
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning (Zita 3)
18:00 Lucky One Extravisning! (Zita 2)
18:15 Night comes on (Zita 3)
18:30 Analysera Mera: Sunset (Zita 1)
19:30 Arctic (Zita 2)
20:00 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
24 ons april
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
25 tors april
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎