Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land Sista visningen! (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
15:45 Parning (Zita 3)
16:45 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
17:50 Kungen av Atlantis (Zita 3)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Claire Darling (Zita 1)
20:15 Mellan raderna (Zita 1)
20:30 Stupid Young Heart (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage Premiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on Premiär! (Zita 3)
20:10 Arctic Premiär! (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل Premiär! (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
Fler dagar...
Köp
Visas nu
Svensk Kortfilm
Ny Finsk Film
Franska Tisdagar
FIS
Barnens Bio
Zita nyhetsbrev #11
Pedagoger
Kulturkompis
Bongo Bar
Biokällan - din biograf i Märsta
ABF
Europa Cinemas
Folkets Bio
Biljettköp
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka biljetter
idag
Zita
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land Sista visningen! (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
15:45 Parning (Zita 3)
16:45 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
17:50 Kungen av Atlantis (Zita 3)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Claire Darling (Zita 1)
20:15 Mellan raderna (Zita 1)
20:30 Stupid Young Heart (Zita 2)
i morgon
Zita
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage Premiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on Premiär! (Zita 3)
20:10 Arctic Premiär! (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل Premiär! (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
Fler dagar...
Instagram
Lada Kamenski
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
BANEFF 2019
En film av Sara Hribar, Marko Šantić
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Kroatien
2018
71 min
Drama, Komedi
Kroatiska
Engelska

Frano, a film director, is preparing his debut feature, which will focus on women affected by the collapse of the textile industry in the region. The topic, as well as the main character, is inspired by his aunt who used to work in the industry. In order to find the star of the film, he invites three esteemed actresses to his apartment for an informal reading rehearsal. However, as soon as they realise they are competing against each other for the lead role, things take an unexpected turn.

Medverkande: Frano Maskovic, Nataša Dorčič, och Ksenija Marinković.
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Språk
Textning
Kroatien
2018
71 min
Drama, Komedi
Kroatiska
Engelska
Köp

idag
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Till drömmarnas land Sista visningen! (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
15:45 Parning (Zita 3)
17:50 Kungen av Atlantis (Zita 3)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Claire Darling (Zita 1)
20:15 Mellan raderna (Zita 1)
20:30 Stupid Young Heart (Zita 2)
i morgon
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage Premiär! (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on Premiär! (Zita 3)
20:10 Arctic Premiär! (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل Premiär! (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
20 lör april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
21 sön april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Maquia: When the promised flowers bloom (Zita 2)
18:15 Birds of Passage (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
22 mån april
12:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
12:15 Barnens Bio : Giraffens cykel - ett fnittrigt filmpaket (Zita 2)
12:30 Barnens Bio : Stora stygga räven (Zita 1)
13:00 Barnens Bio : Barnens Bio: Mera monster, Alfons (Zita 3)
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Sunset (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Mellan raderna (Zita 3)
18:00 Birds of Passage (Zita 1)
18:15 Transnistra (Zita 2)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:10 Arctic (Zita 2)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
20:30 Claire Darling (Zita 1)
23 tis april
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 Claire Darling (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning (Zita 3)
18:00 Lucky One Extravisning! (Zita 2)
18:15 Night comes on (Zita 3)
18:30 Analysera Mera: Sunset (Zita 1)
19:30 Arctic (Zita 2)
20:00 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
24 ons april
13:15 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:15 Moa Martinson Landsmodern (Zita 1)
15:30 Transnistra (Zita 2)
16:00 Claire Darling (Zita 1)
16:15 Parning (Zita 3)
18:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
18:45 Night comes on (Zita 3)
19:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
19:00 Tre kortfilmer av Jannike Grut, Beata Konar och Maria Clauss: Novellafilm 3x3 (Zita 1)
19:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio: Images and the worlds of being VR-Visning! (Zita 2)
20:45 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Claire Darling (Zita 1)
21:15 Arctic (Zita 2)
25 tors april
13:45 Varda by Agnes (Zita 2)
14:00 Kungen av Atlantis (Zita 3)
14:30 They Shall Not Grow Old (Zita 1)
16:00 Transnistra (Zita 2)
16:15 Parning Sista visning! (Zita 3)
16:30 Claire Darling (Zita 1)
18:30 Ny Finsk Film: Aldrig mer (Zita 1)
18:30 Night comes on (Zita 3)
20:00 Claire Darling (Zita 1)
20:20 Ovan Babylon مناطيد فوق بابل (Zita 3)
21:00 Arctic (Zita 2)
Zita Folkets Bio Stockholm | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
Zita | Birger Jarlsgatan 37, 08–23 20 20 | zita@zita.se
⬆︎